

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Zener Voltage | 6.2 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 6059
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10003
Ext.Price$0.10003
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10003 | $0.10003 |
| 10 | $0.06882 | $0.68820 |
| 50 | $0.04499 | $2.24950 |
| 100 | $0.02941 | $2.94100 |
| 500 | $0.02813 | $14.06500 |
| 1000 | $0.02565 | $25.65000 |
| 3000 | $0.02535 | $76.05000 |
| 5000 | $0.02505 | $125.25000 |
| 10000 | $0.02001 | $200.10000 |
